Evenement: Kunst i offentlige rom presenterer AK DOLVEN / UNTUNED BELL
tirsdag 9. februar kl. 10:00 på Tullinløkka og to andre tidspunkter

En 1,5 tonn tung diss-klokke har vekket Tullinløkka til liv igjen. Klokken ble i sin tid fjernet fra Oslo Rådhus fordi den var ustemt i forhold til de andre klokkene. Siden har den stått stum på bakken – inntil nå. Kunstneren A K Dolven har ført den tilbake til Oslo hvor den er temporært installert på Tullinløkka der den igjen kan klinge dersom du aktiverer den.
Rolf Wallin har komponert et verk for Untuned Bell og klokkene i Rådhustårnet. De nåværende 49 klokkene i Rådhustårnet spiller fem ganger daglig for å hilse klokken på Tulinløka velkommen til byen, og gradvis inviteres den enslige klokken med til samspill. Den 6 . februar spilles komposisjonen i sin helhet ved åpningsseremonien for Untuned Bell.
- Kurator: Kristine Jærn Pilgaard
- Arkitekt: Trude Mardal
- Produsent: Kunst i offentlige rom – KORO
Tullinløkka var en gang en sentral møteplass i Oslo og ble blant annet benyttet av folket til møter og manifestasjoner. Untuned Bell ønsker å gjenoppta Tullinløkkas historie som møteplass og åpne for diskusjon rundt plassens fremtid. Samtidig som verket stiller spørsmål rundt annerledeshet, normalitet og orden, stiller prosjektet også viktige spørsmål som berører vårt felles eierforhold og bruk av det offentlige uterom.
I forbindelse med verket settes det opp en 12 meter lang plakatvegg. Her har alle en mulighet til ytre seg og sette fokus på saker de mener er viktige og aktuelle. På denne måten oppfordrer Untuned Bell hver enkelt publikummer til å slå et slag for det ustemte, og til å bidra med ytringer om den generelle holdningen til annerledeshet som eksisterer i vårt samfunn.
- AK Dolven / Untuned Bell vil stå i perioden 6. februar til 31. mai 2010
- Klokken kan aktiveres hver dag mellom klokka 10 og 20