00:00 Human Rights Human Wrongs, dag 3: Verdener uten vitner Parkteatret

Human Rights Human Wrongs er en festival med dokumentarfilm og diskusjoner, med menneskerettigheter som tema. Første film idag kl 12:00.

00:05 Sjokkutgivelsen 4.0 den kollektive underbevissthet

SJOKKUTGIVELSE FRA METRONOMICON!!!

Høres eller kjøpes på:

01:00 POLART 2010 Toril Johannessen, Thomas Østbye, Janne Hoem, Marius Dahl, Merete Røstad Overalt

Står fra 22/1 til 7/3.

Tromsø Kunstforening viser arbeider av Marius Dahl, Merete Røstad, Janne Hoem, Toril Johannessen, og Thomas Østbye.

07:45 En levedyktig sykelønnsordning Café Christiania

Civita inviterer til frokostmøte fredag 5. februar kl.8.00-9.30

En levedyktig sykelønnsordning

09:00 En annen verden er mulig- men hvilken? - Konferanse om økonomiske alternativ Håndverkeren

Dette spørsmålet setter Attac Norge søkelyset på i en konferanse om økonomiske alternativer. Vi ser nærmere på hvordan skape en økonomi som setter folk, ikke profitt, først. Målet med konferansen er å presentere Attacs utfordringer til regjeringa og presentere gjennomførbare måter å bygge opp en demokratisk styring av en bærekraftig verdensøkonomi.

Foreløpig program [pdf].

10:00 Jan Valentin Sæther: Uro Galleri Tonne

Bilde

Siste helg!

11:00 Karen Lidal/Ingrid Lønningdal: BAUEN-WOHNEN-DENKEN Tegnerforbundet

Tegnerforbundet galleri 4. februar – 28. februar:

BAUENWOHNENDENKEN Karen Lidal og Ingrid Lønningdal

11:00 Mona Orstad Hansen - Nature Breaking Through 04.02 - 28.02.2010 Galleri LNM

Under arbeidet med denne billedserien har samfunnets oppløsning, beskrevet av Doris Lessings i romanen ” The Memoirs of a Survivor”, dannet referansegrunnlag for Mona Orstad Hansen.

12:00 En linje til klassikerne Oslo Prosjektrom

Axel Rios (Chile) presenterer sitt prosjekt ”En linje til Klassikerne”. Utstilling består av en sammenhengende linje, som går gjennom galleriet og representerer en samling av 11 viktige verk fra kunsthistorien. Utvelgelsen av kunstverkenene er basert på Rios personlige oppfatning av hvilke verk som står igjen som noe mer enn bare en del av kunsthistorien, de kan også beskrives som ikoner i det kollektive minne.

Rios forventer at mange vil kjenne til maleriene som er valgt ut til denne utstillingen, selv om verkene er ”reprodusert” med bare en linje. Folk vil kunne identifisere dem fordi de gjerne har sett dem i bøker, blader eller på TV, og bildene er lagret i minnet. Slik vil de være gjenkjennelig, nesten som et ikon, også for personer som ikke har et avansert kjennskap til kunsten og dens historie.

12:00 JAN STEINUM, Red River Boy in the Cotton Candy Garden SOFT galleri

Utstillingen viser Steinums seneste prosjekt, og omfatter en skulpturell rominstallasjon og et videoarbeid. Gjennom tematisk refleksjon omkring kroppens intime forhold til den tekstile objektkultur utfordrer og kontrasterer de to verkene hverandre. Her problematiseres blant annet dikotomier som sannhet og fiksjon, det konstruerte og det naturlige, begjær og inderlighet, historie og nåtid, og sist men ikke minst møtet mellom mennesket og natur.

Forbundet gjennom et nett av tråder, forsterkninger og reparasjon er utstillingens presenterte installasjon satt sammen av tekstiler som bærer sterkt preg av slitasje. Totaluttrykket minner om flådd hud eller pergamenter. Den nærmest museale objektreferansen setter installasjonen i utfordrende dialog med videoarbeidets mer metaforiske eller symbolistiske fremstilling av tekstilenes bruksfunksjon. Tablået som utspilles innehar historiske referanser til spesifikke spiritistiske ritualer der mennesket tilkjennes spesielle egenskaper hvis det beviselig kan overgå det naturstridige. Det tekstile fremheves således i videoarbeidet mer som en rekvisitt for fiksjon og konstruerte forestillinger, snarere enn å representerer materialets normalt sett jordiske og trivielle referanser. Slik belyses og fremheves tekstilene og objektenes flerfasetterte tilværelse, både deres beskjedne karakter og samtidig deres storhet ved historiene de forteller.

12:00 ‘QUEER ZINES’ Office for Contemporary Art Norway

12:00 Chechnya's Missing Women - Human Rights Human Wrongs - film og seminar. Parkteatret

Film: Chechnya’s Missing Women (20 min). Krigen i Tsjetsjenia er offisielt over men ettervirkningene er fortsatt tydlige, særlig for kvinner.

12:00 Beauty is business Pavilion 2009

On the 4th of February 2010 ‘Pavilion 2009’ presents:

Dirk van Lieshout (NL), Klara Adam (DE), Marije Vermeulen (NL) and Guido Nieuwendijk (NL)

12:00 LARS KVÆRNE AKERSHUS KUNSTSENTER

SEPARATUTSTILLING med Lars Kværne på Akershus Kunstsenter

Lars Kværne (f. 1971) har siden 1998 vært med å drive “Egenart Glassmakerne” i Bærums Verk. Hans arbeider er blant annet innkjøpt av Vestlandske Kunstindustrimuseum, Tate Gallery i Tokyo, Japan og Telenors Kunstsamling. Han er også representert i en rekke norske ambassader rundt om i verden. Kværne har sin utdannelse fra The Surrey Institute of Art and Design, England og Glasskolen i Kosta, Sverige.

12:00 Anne Lande & Per Husby : Lunsj og Lyrikk på Det Norske Teatret 1.-6. febr. 2010 Det Norske Teatret

vakre sanger, varme dikt og lune historier

15:00 Gimle Filmfest Gimle Kino

Oslo Kino presenterer en uke med god film, pakket inn med konserter, filmgjester og kåserier, i en varm og velkjent Gimle-atmosfære. 17 helt ferske filmer fyller Gimle Kino denne uken tidlig i februar. Les mer her

Disse filmene vises i løpet av festibvalen som går av stabelen 4. -11. februar: Alle mine kjære, A Singel Man, An Education, Apen, Crazy Heart, Fantastic Mr. Fox, Fatter’n, Fish Tank, Hemmeligheten i deres øyne, Libanon, Mary og Max, Nine, Nowhere Boy, Profeten, Strengt hemmelig, The Blind Side og The Road

17:00 Fruktbar Fredag - Fri oss fra Darwinismen! Kristine Bonnevies Hus, Aud. 1

Fredag 5.februar er det første Fruktbar fredag ut i 2010, og vi får besøk av Eli Rueness og Kyrre T. Låberg. De skal snakke om:

“Fri oss fra Darwinismen!”

17:00 Finisage på Jeg en fredsnasjon? med performance av The Heartists - på Alle hjerters dag, 14.februar kl 20 Sound of Mu

Jeg, en fredsnasjon ? Alle så nær som a`Ingebjørg for hu hadde kysst`n før”, synger han, igjen og igjen. Han hopper opp og ned. Jeg slår ham hardt i hodet med en stein. Jeg er fem år og angrer ikke. Blodet smaker søtt. (Ingebjørg Torgersen)

18:00 Mini Workhop Capoeira Angola med Contra Mestre Pernalonga Hausmania

CM Perna 5

Torsdag 4. februar til søndag 7. februar holder Contra Mestre Pernalonga fra Sao Paulo i Brasil, treningen på Hausmania Studio. Benytt anleningen til å bli kjent med en av Europas mest populære capoeira angola trenere!

18:00 God natt da du... Surrealisme i norsk kunst 1930-2010 Stenersenmuseet

Utstillingen tar for seg surrealismens plass i nyere norsk kunsthistorie. Den viser et bredt utvalg kunstverk fra surrealismens nedslag i norsk kunst i 1930-årene, så vel som retningens virkningshistorie frem til i dag.

Medvirkende kunstnere:

18:30 STRANGELY ENOUGH - WEE Dansens Hus

En soloforestilling med danseren Gry Kipperberg.

Musikken komponeres av Luigi Ceccarelli og blir fremført live på scenen av kontrabassisten Daniele Roccato.

19:00 Adjagas spiller på Samisk Hus Samisk hus

I forbindelse med Samefolkets dag i morgen, 6. februar, så er det satt sammen et aldri så lite festivalprogram her i Oslo.

19:00 Utstilling på galleri brenneriet Strykejernet Kunstskole

19:00 Dortmun Bodega presenterer Anders Nordby i utstillingen: avstandstagelsesdans Dortmund Bodega

Bilde Bilde

Dortmun Bodega presenterer Anders Nordby i utstillingen:

avstandstagelsesdans

19:00 Skogspils 5. februar Asylet

Takk for sist

og velkommen til februar-pils!

19:00 O X Y M O R O N KHK

19:30 Mahlers syvende Oslo Konserthus

«Den er mitt beste verk, og overveiende lys i karakter,» skrev Mahler da symfonien ble utgitt i 1908. Det er som om han her vil utdrive den dysterheten som hans forrige sym- foni rommer. Symfoni nr. 7 ender med hans mest utilslørte uttrykk for lystighet, med re- feranser både til Lehár og Wagner. Selve kjernen i verket er samtidig innersatsene, to som har tittelen «Nattmusikk» og en «Scherzo» som er et av Mahlers mest fabelaktige skaperverk. Symfonien har ikke «gigantbesetning» i mahlersk målestokk, men mange sjeldne virkemidler som mandolin, gitar, tenorhorn og kubjeller.

Gustav Mahler
Symfoni nr. 7 (1905)

19:30 Bokbad med Einar Mar Gudmundson MS Innvik

Einar Mar Gudmundson vinner av Nordisk Råds litteraturpris og styremedlem i Attac Island. Gudmundson har nylig gitt ut “Den hvite boka” om krisen på Island. Aslak Sira Myhre er badesjef.

Musikalsk innslag ved Bård Watn med musikere.

19:30 Look to Norway. Norsk jazz sett fra England. Nasjonal jazzscene, Victoria

I forbindelse med Jazznytts 50-årsjubileum for 2010, arrangerer vi JazzTalk på Victoria hver fredag i vårsemesteret. JazzTalk er en uhøytidelig prat med sentrale personer innenfor det norske og internasjonale jazzliv, rundt jazzens vesen, litt historie, kanskje en blindebukk osv. en times tid før hver fredagskonsert. Et godt sted å starte helga!

20:00 Fersk gjerning - en forestilling med Arne Berggren Litteraturhuset

En krysning av stand up og gruppeterapi.

20:00 Bernhoft - Liveplateslippefest for 1:Man 2:Band Rockefeller

Jeg har laga dobbelt live-album, en plate solo og en med orkester. Det er kanskje litt vel bjellete etter bare ei studioplate, men skitt lagå.

Denne skal gis ut i et ganske lite opplag og distribueres eksklusivt gjennom HiFi-Klubben, og på Rockefeller denne kvelden. Litt solospill, ganske mye med grombændet, nye låter utfremføres, fludium kan nytes. Komkom!

Hilsen Audun, David, Frode, Hedvig, Line, Martin, Rockefeller, Torstein, Trygve og Øyvind, åsså meg da.

20:00 Japandroids (US) BLÅ

20:00 LAND PLANT RAIN Sound of Mu

Slipp for to nye CDR-utgivelser på etiketten SLMC :LAND II og PLANTRAIN.

LAND er impro/ambient-duoen til Juan Diaz på piano og Tore Stavlund (IDIOM) på gitar.

20:00 SINCERELY YOURS - WEE Dansens Hus

“Sincerely Yours” er en duo og et kunstnerisk samarbeid mellom Francesco Scavetta og den finske koreografen og danseren Sanna Myllylathi, som begge medvirker som utøvere.

20:30 Klubb Kadanza! pres. Forza + DJ "Jeg-Har-Et-Altfor-Langt-Navn" Jo BA! Chateau Neuf

Bilde

Gjør dere klare for en fantastisk konsert!

21:00 Von Lucifer. Skuret Konsertscene

Von Lucifer skal kjempe om å få spille på fjellparkfestivalen til sommern. Vi får hard konkuranse, så det gjelder å vise juryen at vi kan lage et helvettes liv og få med publikum mer enn våre motstandere.

Møt opp og lag furore og rock sammen med oss!

21:00 CLUB KNULLDRÖM Revolver


“HEY DADDY O, I DON’T WANNA GO…DOOOOWN TO THE BASE’MNT!”, sang Joey Ramone i 76’. WTF?! Kjellere er jo så fine ♥ . CLUB KNULLDRÖM er en ekte kjellerklubb – litt Fritzl på MDMA type ting. Sist var det mektig soul og Philly-disco som stod på menyen. Denne gang blir det KANSKJE 87’-death metal, kanskje homoerotisk easy listening, eller kanskje 70’s-punk, who knows, who cares!

Vi får besøk av en hip fyr fra Brooklyn…

21:00 GHOSTRIDERS er tilbake - Halden-rockens mørke dekonstruerte ur-rockabilly og harde R&B pioneérer Gamla

BildeGhostriders mesterverk “Baptism of Fire” fra 1983 ble ifjor re-utgitt. Den er et dykk inn i rockens mørkeste,og samtidig mest basale områder, der ur-rockabilly møter hard rhythm´n´blues. Se anmeldelse: http://www.groove.no/html/review/77247341.html%3E

Musikerne i Ghostriders har alle bakgrunn i et av Norges tidligste punk/ new wave miljøer. I band som Front Page, Young Lords og Saturday Cowboys, som var de som satte rockbyen Halden på kartet.

21:00 DJ ANKA spiller rusk og rask Taxi Take Away.

21:00 Helge Lien Trio Nasjonal jazzscene, Victoria

Konsertstart kl 21. Dørene åpner kl 19.

21:30 Avlyst Dan Friel (Parts & Labor) (us) Revolver

cc: tba

21:35 The Making of Gentlemen m/support: Askfåglen Amatøren, Sogn

The Making of Gentlemen er et rockeband fra Oslo, som tar inspirasjon fra bl. a. Tom Waits, Nick Cave, Velvet Underground m.m. De liker gammel musikk, relativ selvbeherskelse, kaffe, tweed og notatblokker med blå bakgrunn. Bandet har eksistert siden sommeren og høsten 2008. Disse menneskene spiller og synger: Odd Kristian Svedal; trommer, Ole Kristian Honerud; bass, Marie Alming; tangenter og cello, Karl-Kristian Waaktaar; tangenter og vokal, Mats Rybø; vokal og gitar.

22:00 Dj Vemunderbar Parkteatret

Parkteatrets Afrika-korrespondent er hjemme på visitt og varter opp med hits fra fjern og nær.

22:00 Nova presenterer: DAN FRIEL (Parts & Labor/US) Revolver

Radio Nova vil i løpet av våren presentere en rekke artister for verdens beste konsertpublikum.

Fredag 5. februar har vi henta DAN FRIEL, han ene fra det eksperimentelle noiseduoen PARTS & LABOR, til byen. (Konserten begynner etter at Japandroids har spilt ferdig på Blå, slik at man kan få med seg begge deler. Etter konserten med Dan Friel blir det også Club Knulldröm.)

22:00 Your Headlights Are On Dattera til Hagen

Your Headlights Are On er et band med rå nerve og ungdommelig overmot. Vi møter et lydbilde som både er naivt og sårbart, men som også har en bemerkelsesverdig tyngde og modenhet. Et lydbilde som får enhver med Peter Pan-komplekser til å ønske seg en Wendy, til å ri tenåringsstormen av til det fulle, og likevel ville hjem til mor. De provoserer, de er ærlige og ikke redde for å eksperimentere med lydbildet. De få heldige som har opplevd Your Headlights Are On foreløpig, ved at de har masse guts, attitude og rå nerve.

Bandet viste seg senest fram under Trondheim Calling foran en fullsatt Cafe Ramp til stor jubel fra publikum. Deres låt ”Sway” ble også plukket ut til samleskiven til Trondheim Calling. De ble også plukket ut til delfinale i Zoom Urørt på Blæst.

22:30 Funky Babylon! Bar Babylon

Dj Rudio drar på soul, funk, r&b og annet snadder på Bar Babylon ikveld. Go’stemning og sinnsykt gode drinker!

22:30 Platesnurring i Bistroen - Reinton m. gjest Soria Moria Bar & Bistro

Bilde

Hver fredag slipper vi til personer med utsøkt musikksmak og en stor platesamling.

23:00 LUNAFLICKS 2 ÅRS FEST PÅ BLÅ BLÅ

Fredag 5. februar 2010…

Etter to år, åtte utgivelser og masse solgte vinylplater fortjener vi å feire! Dette gjør vi så klart på Blå. Det var der det hele startet med Lunatech-kvelden, som senere inspirerte til plateselskapet Luna Flicks.

23:00 Dj Aakre-Nybrus (Ship O'Hois og The Lucky Bullets) Pigalle

Herr og fru Aakre-Nybrus speller opp til dans. Rockabilly, 50’s og 60’s pop og rock, et snev av exotica og masse anna snacks! Hurra meg hei.

23:00 Emera Ison . Skuret Konsertscene

Oslo-trio i slutten av 20-årene som spiller rock/powerpop med mye trøkk og feelings, inspirert av bl.a. Dinosaur Jr, Sonic Youth, Motorpsycho, Neil Young & Crazy Horse. En absolutt oppløfter for en kald fredags-vinterkveld!

23:00 Iconoclastic! Dj´s Lynch & Deadswan The Villa

Iconoclastic! Dj´s Lynch & Deadswan.

23:00 Klubb Kannibal med gjest DJ Prinsen Paulista (Balkan Beat Party) Internasjonalen

Bilde

Årets klubbkonsept (? avgjøres 6.feb…) i Bergen, Klubb Kannibal, besøker Oslo en gang i mnd. med et par tre gigger i samma slengen.

23:00 SYDEN: ETTÅRSJUBILEUM! Fru Hagen

Bilde

I’ll be damned, jaggumeg har det ikke gått et år allerede! Vi har åpenbart hatt det for moro til å telle dager. Bursdagen var visst faktisk i januar… Men, siden vi glemte det, og ingen døde av det, kan vi jo like godt feire det denne fredagen! :-)